Dłużnik nie zapłacił, komornik nie wyegzekwował, w efekcie zostałeś z kartką papieru zwaną nakazem zapłaty. Jaka jest wartość takiego nakazu, czy na jego podstawie warto reaktywować egzekucję, a może lepiej zapomnieć o dłużniku i wierzytelności? Odpowiedzi na te pytania uzyskasz, kontaktując się z nami.
Bezpłatnie i niezobowiązująco sprawdzimy, jakie są realne szanse na odzyskanie należności z niespłaconego nakazu zapłaty lub wyroku.
Nakazy zapłaty po egzekucji komorniczej.
Windykacja wierzytelności pokomorniczych jest trudna, kosztowna i wymaga sporego nakładu pracy, dlatego zlecając windykację, musisz się liczyć z prowizją wyższą niż w przypadku wierzytelności, które nie były przedmiotem egzekucji komorniczej. W przypadku takich spraw stawki prowizyjne zaczynają się od 20%.
Kiedy wznowić windykację.
Co do terminu wznowienia działań windykacyjnych nie ma reguły, ale najwyższą skuteczność osiągamy w przypadku spraw, które trafiają do nas:
– zaraz po umorzeniu egzekucji – wówczas dłużnicy tracą swoją dotychczasową czujność w ukrywaniu majątku,
– tuż przed upływem okresu przedawnienia należności – gros dłużników popełnia błędy w obliczeniu terminu przedawnienia i przedwcześnie wracają do funkcjonowania w obrocie gospodarczym w błędnym przekonaniu, że nie zagraża im egzekucja,
Z pewnością nie warto ponawiać egzekucji przedawnionych wierzytelności, gdyż może to narazić wierzyciela na koszty związane z niecelowym wszczęciem postępowania egzekucyjnego.
Sprawdzenie dłużnika.
Przed przyjęciem zlecenia windykacji ustalimy:
– jak wygląda sytuacja dłużnika, czy prowadzi działalność, czy posiada bądź posiadał majątek, z którego można przeprowadzić windykację,
– czy wierzytelność nie jest przedawniona (obliczenie terminu przedawnienia tylko pozornie wydaje się łatwe),
– czy w ogóle można wznowić windykację np. czy dłużnik nie ogłosił upadłości.
Zanim zlecisz sprawę.
Nie kontaktuj się z dłużnikiem, nie wysyłaj wezwań do zapłaty, nie rozpytuj o dłużnika wśród jego znajomych. W windykacji niezwykle ważny jest element zaskoczenia. Jeśli do dłużnika dotrą sygnały o planowanej windykacji, z pewnością przygotuje się na tą okoliczność, tym samym utrudni wyegzekwowanie należności.
Dlaczego warto ponawiać windykację.
Sytuacja majątkowa dłużnika zmienia się – czasami nawet wbrew jego woli np. uzyskanie prawa do spadku lub zachowku. Wbrew pozorom ciągłe ukrywanie majątku i życie poza systemem rachunków i wierzytelności nie jest proste.
Komornik komornikowi nierówny – niczym nadzwyczajnym jest sytuacja, gdzie wobec tego samego dłużnika kilku komorników jednocześnie prowadzi egzekucję, a tylko jednemu z nich udaje się odzyskać należność. Ważne jest więc, aby wniosek egzekucyjny trafił do odpowiedniego komornika, który szybko realizuje wnioskowane czynności.
Przerwanie przedawnienia – wznowienie egzekucji skutkuje przerwaniem biegu przedawnienia wierzytelności.
Co zyskasz, zlecają nam windykację nakazu zapłaty.
1. Nie musisz obawiać się niespodziewanych kosztów komorniczych związanych m.in. z niecelowym wszczęciem egzekucji lub opieszałością wierzyciela,
2. Masz pewność, że Twoja sprawa trafi do sprawdzonego i skutecznego komornika,
3. Za pośrednictwem agencji detektywistycznej ustalimy majątek, z którego przeprowadzona zostanie egzekucja,
4. W razie potrzeby uruchomimy działania wykraczające poza egzekucję komorniczą, wszczynając windykację karną, zakaz działalności dla dłużnika, czy skargę pauliańską.
Rocznie wpływa do nas kilkaset zapytań o możliwość wyegzekwowania tytułów wykonawczych. Wśród nich znajdują się nakazy i wyroki, co do których można przeprowadzić skuteczną windykację. Jeśli chcesz sprawdzić, czy Twoją należność można również odzyskać, to napisz do nas e-mail lub zadzwoń.