Jak sprawdzić kontrahenta – za darmo, anonimowo, bez zobowiązań.

Jesteś przedsiębiorcą i zastanawiasz się jak sprawdzić wiarygodność płatniczą kontrahenta?
Sposobów jest wiele, a większość z nich możesz wykonać samodzielnie, zza biurka, nie ponosząc przy tym żadnych kosztów.
Jak to zrobić, pokażemy sprawdzając…. firmę Progress, tak tą samą, której stronę internetową właśnie odwiedziłeś. A więc krok po kroku prześwietlimy – Progress NIP 9153191351

Jak sprawdzić status firmy

Dane z wyszukiwarki CEIDG lub KRS 
Jako weryfikator posłuży nam numer NIP lub Regon. W ten sposób ustalimy, w jakiej formie firma funkcjonuje, od kiedy prowadzi działalność gospodarczą.
Przydatne adresy
Przeglądanie wpisów | Ceidg.gov.pl – Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej
System EKRS (ms.gov.pl)
Baza Internetowa Regon (stat.gov.pl)
Można przyjąć, że im krócej firma działa, tym większą należy zachować ostrożność .Jeżeli chodzi o Progress to według CEIDG działa nieprzerwanie od 2005 r. więc… można uznać nas za stabilny podmiot gospodarczy.

Dane i dokumenty z KRS
W przypadku firm rejestrowanych w KRS za pośrednictwem Portalu Rejestrów Sądowych zapoznasz się z szeregiem dokumentów dotyczących firm działających w formie spółek kapitałowych. Możesz sprawdzić m.in. adresy zamieszkania członków zarządu, umowy spółek, orzeczenia wydane wobec sprawdzanych podmiotów itp.
Przydatne adresy
RaR Portal (ms.gov.pl)

Jak sprawdzić czy firma jest wypłacalna

Giełdy wierzytelności
W Internecie jest wiele giełd wierzytelności, poprzez które za darmo i anonimowo możesz sprawdzić, czy Twój klient nie jest dłużnikiem. Inną metodą jest po prostu wpisanie w wyszukiwarce imienia i nazwiska kontrahenta, nazwy jego firmy wraz z określeniem – “dłużnik” lub “wierzytelności”. Tym sposobem otrzymasz wyniki i ewentualne linki prowadzące do informacji o nieregulowanych zobowiązaniach danej firmy.
Przydatne adresy
Dlugi.info – odzyskaj swoje pieniądze – to adres jednej z najbardziej popularnych giełd wierzytelności
Firma Progress nie figuruje na żadnej z giełd wierzytelności.

Krajowy Rejestr Zadłużonych
To rejestr prowadzony przez Ministra Sprawiedliwości, w którym publikowane są dane dotyczące:
– osób fizycznych, osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niebędących osobami prawnymi, wobec których są lub były prowadzone postępowania restrukturyzacyjne, upadłościowe oraz postępowania w sprawach orzeczenia zakazu prowadzenia działalności gospodarczej;
– osób fizycznych, osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niebędących osobami prawnymi, wobec których była prowadzona egzekucja sądowa lub administracyjna i została ona umorzona z powodu jej bezskuteczności.
Adres strony
Portal publiczny KRZ – Wyszukiwanie podmiotów (ms.gov.pl)
Co oznacza obecność kontrahenta w KRZ – chyba nie trzeba nikomu tłumaczyć. 

Dokumenty finansowe
Jeśli chodzi o spółki kapitałowe to dokumenty finansowe dotyczące tych podmiotów pobierzesz poprzez stronę Ministerstwa Sprawiedliwości. Znajdziesz tam chociażby roczne bilanse oraz sprawozdania finansowe.
Adres strony
Portal Finansowy (ms.gov.pl)
W przypadku osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą dane finansowe nie są powszechnie dostępne, ale przedsiębiorcy, chcąc uzyskać kredyt kupiecki, bez problemu udostępniają te dane.

Ocena wiarygodności firmy

Wyszukiwarka google
Zacznij od opinii publikowanych przy wizytówce firmy w google, dalej przejdź na fora branżowe i pracownicze np. gowork.pl. Pracownicy i wierzyciele, którzy nie otrzymują płatności na czas, chętnie dzielą się takimi informacjami, chcąc w swoisty sposób odegrać się na swoim dłużniku.
A jak wypada Progress – kilka pozytywnych opinii w google, co ważne łatwych do zweryfikowania, negatywów brak.
progress windykacja – Szukaj w Google

Referencje
Sprawdź, co o kontrahencie mówią jego dotychczasowi partnerzy biznesowi. Przedsiębiorcy chętnie chwalą się listami referencyjnymi, traktując je jako swoją wizytówkę. Nie inaczej jest z Progress, jak pewnie zauważyłeś, część swoich referencji publikujemy na stronie internetowej.
Referencje (e-progress.com.pl)

Przedpłaty
Rozpoczynając współpracę, dąż do uzyskania, chociażby niewielkiej przedpłaty na konto, W ten sposób sprawdzisz, czy otrzymany przelew został wykonany z rachunku kontrahenta. Jeśli okaże się, że w jego imieniu wpłatę dokonał ktoś inny, to może być sygnał alarmowy, że kontrahent nie ma środków na własnym rachunku lub co gorsze ma zajęty rachunek przez organ egzekucyjny.
Rachunki klientów będących płatnikiem VAT sprawdzisz za pośrednictwem strony Wykaz podatników VAT – wyszukiwarka (podatki.gov.pl)

Powiązania kapitałowo – osobowe
Jest kilka stron w sieci, które pozwalają w mniejszym bądź większym zakresie uzyskać informację o powiązaniach klienta z innymi firmami. Jeżeli któryś z powiązanych podmiotów jest w upadłości lub stał się niewypłacalny, to zachowaj czujność, być może Twój klient co pewien czas zakłada kolejne firmy, doprowadzając je do niewypłacalności.
Przydatne adresy
Wyszukiwarka KRS – Internetowy Monitor Sądowy i Gospodarczy (imsig.pl)
Właściciel Progress nie jest powiązany z innymi firmami. Można postawić tezę, że nie zakłada kolejnych firm, ponieważ Progress funkcjonuje bardzo dobrze…:)

Jeśli potrzebujesz więcej informacji, to sprawdź również:
– portale społecznościowe Facebook, Twitter, Linkedln, GoldenLine itd.
– księgi wieczyste nieruchomości kontrahenta 
EUKW – Prezentacja Księgi Wieczystej (ms.gov.pl)
– informacje o pomocy otrzymanej przez kontrahenta
SUDOP – Wyszukiwanie pomocy otrzymanej przez beneficjenta (uokik.gov.pl)
wyszukiwanie pomocy otrzymanej przez beneficjenta

Oczywiście nie można wykluczyć, że mimo wszystkich dokonanych ustaleń i tak klient nie zapłaci. Co wówczas? Skontaktuj się z nami! W końcu sprawdziłeś naszą firmę i jej wiarygodność. Z nami skutecznie odzyskasz należność. 


Wszelkie publikacje udostępnione na stronie internetowej stanowią prezentacje subiektywnego stanowiska w zakresie odzyskiwania należności. PROGRESS nie ponosi odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o zamieszczone na stronie informacje. Żadna z informacji znajdujących się na tej stronie nie stanowi porady prawnej. Przedsiębiorców zainteresowanych uzyskaniem pomocy w odzyskaniu należności prosimy o kontakt e-mail info@e-progress.com.pl lub tel. 518 235 285