Jak ustalić majątek dłużnika – nieoficjalnie, bez komornika, bez sądu.

Większość wierzycieli szuka majątku dłużnika klasycznie, poprzez sądowe wyjawienie majątku lub zlecając komornikowi poszukiwania majątku.
Niestety poczynione w ten sposób ustalenia, mogą okazać się przydatne jak przysłowiowa musztarda po obiedzie. Przede wszystkim dlatego, że informacje o majątku dłużnika uzyskiwane są dopiero po wydaniu tytułu wykonawczego. A więc w czasie, gdy część wierzycieli prowadzi z dłużnikiem wielomiesięczne postępowania sądowe, inni wierzyciele – lepiej poinformowani – zabezpieczą swoje roszczenia, obciążając majątek dłużnika. W windykacji ważne jest bowiem, aby
wiedzieć szybciej i więcej od innych.
Dlatego nie czekaj biernie i zadaj sobie trud ustalenia majątku dłużnika lub skorzystaj z naszego wsparcia w tym zakresie.

Jak samodzielnie ustalić majątek dłużnika.

Nieruchomości dłużnika.

To zwykle najcenniejsza informacja o majątku dłużnika. Wgląd do ksiąg wieczystych jest jawny i za pośrednictwem strony EUKW – Prezentacja Księgi Wieczystej (ms.gov.pl) możesz swobodnie przeglądać ich treść, wystarczy tylko znać numery ksiąg wieczystych. Uzyskanie numerów ksiąg możliwe jest chociażby za pośrednictwem portali internetowych, które oferują ustalenie ksiąg wieczystych dla wybranego adresu lub działki. Poza tym, wsparcie w ustaleniu nieruchomości dłużnika oferują też agencje detektywistyczne. Znając nieruchomości dłużnika, możesz zabezpieczyć spłatę swoich należności już na etapie złożenia pozwu o zapłatę.

Wierzytelności (płatnicy dłużników).

Chodzi tu przede wszystkim o pieniądze przysługujące od kontrahentów, dla których dłużnik sprzedaje towar, wykonuje usługi lub współpracuje w zakresie faktoringu. Informacje o kontrahentach są trudno dostępne, nawet komornicy nie posiadają bazy czy systemu informatycznego pozwalającego poczynić takie ustalenia. Jeśli chcesz dowiedzieć się, od kogo dłużnik może otrzymywać pieniądze, to zrobisz to w najbardziej tradycyjny sposób – poprzez obserwację firmy dłużnika. Naocznie przekonasz się, kto odbiera od niego towar, dla kogo robi dostawy, na jakich obiektach świadczy usługi. Oczywiście takie szpiegowanie dłużnika wymaga poświęcenia czasu, ale warto, bo zajęcia wierzytelności zwykle przynoszą pozytywne rezultaty.

Ruchomości dłużników.

Pozostając jeszcze w temacie obserwacji dłużnika i jego firmy, przy okazji możesz ustalić należące do niego ruchomości. Nie tylko te, o których istnieniu dowie się każdy komornik składając zapytanie do bazy CEPIK, ale przede wszystkim ruchomości nieewidencjowane w dostępnych rejestrach, np. urządzenia specjalistyczne, maszyny, pojazdy wolnobieżne itp. Zajęcie i przeprowadzenie egzekucji z ruchomości, o których nie wiedzą inni komornicy i wierzyciele, może okazać się sposobem na odzyskanie należności.

Rachunki bankowe dłużników.

Doświadczeni dłużnicy wiedzą, jak funkcjonuje system OGNIVO, za pośrednictwem którego ustalane są rachunki bankowe i potrafią zrobić wiele, aby system ominąć. O tym, jak to robią, przeczytasz w artykule Windykacja z konta bankowego (e-progress.com.pl) Dlatego w sprawie ustalania rachunków bankowych dłużnika nie powinieneś zdawać się tylko i wyłącznie na komornika. Informacje o aktualnym rachunku możesz uzyskać poprzez podstawionego klienta zainteresowanego zamówieniem towaru lub usługi w firmie dłużnika. Dla potencjalnych klientów dłużnicy chętnie wskazują rachunki bankowe, z których korzystają, prowadząc działalność gospodarczą, a o których nie wiedzą komornicy. Bywa, że dłużnicy korzystają z rachunków osób trzecich.

Prawa majątkowe przysługujące dłużnikom.

Prawa do spadku, zachowku, prawa autorskie, wierzytelności z polis ubezpieczeniowych i papierów wartościowych czyli informacje teoretycznie niemożliwe do ustalenia, a jednak…
Oto relacja z czynności terenowych jednego z naszych windykatorów, który co prawda nie zastał dłużnika, ale od życzliwych sąsiadów dowiedział się, że dłużnik wyjechał na pogrzeb ojca. Zauważył również, że ze skrzynki pocztowej znajdującej się przy posesji dłużnika wystaje korespondencja, której nadawcą jest pewna firma ubezpieczeniowa. Ustalenia te okazały przysłowiowym strzałem w dziesiątkę, bowiem zajęcie wierzytelności u nadawcy przesyłki kierowanej do dłużnika pozwoliło na wyegzekwowanie 90 tys. zł, a dodatkowo pojawiła się perspektywa na wstąpienie w prawa dłużnika do spadku po ojcu. Jedna niepozorna wizyta pozwoliła na odzyskanie należności, której komornik nie mógł wyegzekwować przez 3 lata.

Jak widać, nieformalnych sposobów na ustalenie majątku jest naprawdę sporo, ale więcej nie będziemy ujawniać, aby nie ułatwiać życia dłużnikom. Chcieliśmy tylko pokazać, że trochę zdolności detektywistycznych, czasami aktorskich, zaangażowanie, odrobina szczęścia i wchodzimy w posiadanie informacji, które pozwolą skutecznie odzyskać należności.
Chcesz zebrać więcej informacji o swoim kontrahencie to przeczytaj –  Jak sprawdzić kontrahenta – za darmo, anonimowo, bez zobowiązań. (e-progress.com.pl)

Jeśli przystępujesz do windykacji i nic nie wiesz o majątku dłużnika, skontaktuj się z nami.


Wszelkie publikacje udostępnione na stronie internetowej stanowią prezentacje subiektywnego stanowiska w zakresie odzyskiwania należności. PROGRESS nie ponosi odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o zamieszczone na stronie informacje. Żadna z informacji znajdujących się na tej stronie nie stanowi porady prawnej. Przedsiębiorców zainteresowanych uzyskaniem pomocy w odzyskaniu należności prosimy o kontakt e-mail info@e-progress.com.pl lub tel. 518 235 285