Pozew o zapłatę faktur – to musisz ustalić przed oddaniem sprawy do sądu

Złożenie pozwu o zapłatę jest często koniecznym ale i kosztownym krokiem do odzyskania należności. Jeśli chcesz zaoszczędzić sobie nerwów i pieniędzy, przeczytaj co jako wierzyciel powinieneś wiedzieć, przed skierowaniem sprawy na drogę sądową.

1. Ile za to zapłacisz
– Wpis sądowy – jest to opłata, jaką zapłacisz za rozpoznanie pozwu. Wysokość wpisu uzależniona jest od wysokości dochodzonej kwoty. Więcej o wysokości wpisów sądowych przeczytasz w oplata-sadowa-od-pozwu-o-zaplate.
– Zastępstwo procesowe – jest to wynagrodzenie prawnika za reprezentację w sądzie. Zazwyczaj prawnicy żądają zapłaty „z góry”, czyli przed złożeniem pozwu. Istnieje jednak możliwość ustalenia z prawnikiem innego rozwiązania, na mocy którego wynagrodzenie będzie płacone dopiero po odzyskaniu należności od dłużnika – jeśli szukasz takiego pełnomocnika, skontaktuj się z nami.
– Koszty dojazdu na rozprawy, koszty biegłych, ekspertyz – jeśli posiadasz wierzytelność sporną, kwestionowaną przez dłużnika, to w toku postępowania mogą pojawić się dodatkowe koszty.

2. Co, jeśli przegrasz sprawę
Przed złożeniem pozwu należny ocenić posiadane dowody i prawdopodobieństwo wygranej. Jeśli Twój dłużnik złożył zamówienie telefonicznie, towar odebrał nieznany z imienia i nazwiska pracownik, to możesz sprawę przegrać. Wówczas nie tylko nie odzyskasz swoich pieniędzy, ale też stracisz wpis sądowy i będziesz zmuszony do pokrycia kosztów procesowych pozwanego.

3. Jakie są szanse odzyskania należności
Uzyskanie nakazu zapłaty niczego nie gwarantuje. W praktyce niewielki procent dłużników dobrowolnie decyduje się na spłatę zadłużenia po wydaniu orzeczenia sądowego. Warto więc, przed złożeniem pozwu ustalić, czy dłużnik prowadzi działalność, posiada majątek i czy wygranie sprawy w sądzie doprowadzi do odzyskania należności. W przypadku niewypłacanych dłużników szkoda czasu i pieniędzy na procesowanie się w sądzie – lepiej od razu szukać innych rozwiązań np. założenie dłużnikowi sprawy karnej.

4. Jak zabezpieczyć powództwo
Jeśli chcesz zwiększyć prawdopodobieństwo odzyskania należności to wraz z pozwem złóż wniosek o zabezpieczenia roszczenia, którego wzór znajdziesz tu wniosek-o-zabezpieczenie-roszczenia. Oczywiście postępowanie zabezpieczające wiąże się z dodatkowym nakładem pracy i kosztami, ale jest dotkliwe dla dłużnika i mobilizuje go do spłaty należności jeszcze przed zakończeniem postępowania sądowego.

5. Ile czasu potrwa sprawa sądowa
Nie jest tajemnicą, że na uzyskanie prawomocnego orzeczenia sądowego czeka się coraz dłużej. Gro pozwanych dłużników, instruowanych przez swoich pełnomocników potrafi storpedować sprawę w sądzie na wiele miesięcy a czasem i lat. Jednak to ile potrwa postępowanie sądowe, w dużej mierze zależy od aktywności wierzyciela i tego, w jaki sposób przygotuje pozew. Niebagatelne znaczenie ma także wybór sądu, do którego złożysz pozew i tak np. wielu prawników korzysta z e-sądu, z naszego doświadczenia wynika jednak, że to ryzykowny pomysł. Szybkość procedowania w elektronicznym postępowaniu pozostawia wiele do życzenia – wystarczy zapoznać się z opiniami publikowanym w internecie.

Od wybranego pełnomocnika powinieneś oczekiwać odpowiedzi na powyższe pytania i to jeszcze przed złożeniem pozwu.

Jeśli chcesz odzyskać należności w sposób najbardziej ekonomiczny i skuteczny skontaktuj się z nami. 


Wszelkie publikacje udostępnione na stronie internetowej stanowią prezentacje subiektywnego stanowiska w zakresie odzyskiwania należności. PROGRESS nie ponosi odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o zamieszczone na stronie informacje. Żadna z informacji znajdujących się na tej stronie nie stanowi porady prawnej. Przedsiębiorców zainteresowanych uzyskaniem pomocy w odzyskaniu należności prosimy o kontakt e-mail info@e-progress.com.pl lub tel. 518 235 285