Windykacja – czy warto korzystać z firmy windykacyjnej.

Zrobię to sam, nie będę przepłacał za pomoc specjalisty – z takim założeniem gro osób podejmuje się wykonania samodzielnie wielu czynności. Nie brakuje więc fachowców, którzy przy pomocy wyszukiwarki internetowej stają się lekarzami, prawnikami, elektrykami itd. W końcu naszą narodową cechą jest to, że znamy się na wszystkim i wszystko możemy zrobić sami. Nie inaczej jest z windykacją, która pozornie może wydawać się prostą sprawą.

Wierzyciel bez problemu znajdzie w internecie wzór wezwania do zapłaty, pozwu do sądu czy też wniosku egzekucyjnego. Dodatkowo może skorzystać z dostępnych aplikacji generujących SMS czy e-mail ponaglające dłużników do zapłaty. Działając zatem na bazie schematów i szablonów podejmowane są próby odzyskiwania należności we własnym zakresie, które niestety często okazują się nieskuteczne. O ile samodzielne wysłanie wezwania do zapłaty jest jak najbardziej zrozumiałe, to już uwikłanie się w proces sądowy bez wsparcia profesjonalnego pełnomocnika, czy przekazanie sprawy do przypadkowego komornika może okazać się katastrofalne w skutkach. 

Co zrobi skuteczna firma windykacyjna, a czego wierzyciel (prawdopodobnie) sam nie zdoła wykonać:

Ustalenie majątku dłużnika

  • Windykator już na etapie przyjęcia zlecenia ustala majątek dłużnika oraz ocenia w jaki sposób skutecznie zabezpieczyć roszczenie wierzyciela.

  • Wierzyciel działający na własną rękę zazwyczaj nie dysponuje narzędziami pozwalającymi np. na ustalenie numerów ksiąg wieczystych nieruchomości dłużnika. Informacje takie otrzymuje najczęściej dopiero od komornika a wtedy na zabezpieczenie roszczenia jest zwykle za późno. 

Obsługa prawna

  • Firma windykacyjna zapewnia profesjonalne wsparcie w toku procesu sądowego, a także postępowania egzekucyjnego przed komornikiem.

  • Wierzyciel najczęściej nie dysponuje specjalistyczną wiedzą prawniczą. Przykładowo – wejście w prawa dłużnika, zajęcie opróżnionego miejsca hipotecznego, egzekucja z udziałów spółki, przejęcie prawa do zachowku, nie są to czynności łatwe do przeprowadzenia nawet dla prawnika.

Czynności terenowe

  • Windykator prowadzi czynności terenowe na każdym etapie. Odwiedza dłużnika na etapie polubownym, a także uczestniczy przy czynnościach komornika, wskazując do zajęcia ustalony majątek.

  • Działający we własnym zakresie wierzyciel zwykle nie może poświęcić wiele czasu na pracę w terenie po to np. aby obserwując dłużnika, ustalić dla kogo ten wykonuje usługi czy sprzedaje towar. Nie będzie mógł też stosować prowokacji polegających na podaniu się za potencjalnego klienta.

Zbieranie dowodów do postępowania zabezpieczającego, karnego, o orzeczenie zakazu prowadzenia działalności gospodarczej, skargi pauliańskiej itd.

  • Informacje zebrane o dłużniku służą firmie windykacyjnej do wdrożenia wielu procedur dotkliwych dla dłużnika i mobilizujących do zapłaty należności.

  • Tylko nieliczni wierzyciele potrafią dotrzeć do dowodów potwierdzających popełnienie przez dłużnika przestępstwa polegającego na oszustwie lub ukryciu majątku.

Skuteczność w negocjacjach

  • Firma windykacyjna działając jako podmiot zewnętrzny, jest inaczej odbierana przez dłużnika. W negocjacjach z windykatorem liczą się konkrety, a nie kolejne obietnice czy tkliwe historie o problemach osobistych dłużnika.

  • Wierzyciel działający samodzielnie jest mniej „straszny” dla dłużnika. Dłużnikowi łatwiej jest przekonać dotychczasowego kontrahenta do kolejnej prolongaty spłaty zobowiązania na zasadzie – tyle lat współpracowaliśmy i zawsze płaciłem to i teraz zapłacę.

Mając na uwadze powyższe, warto racjonalnie ocenić swoje możliwości do prowadzenia całego procesu­ samodzielnej windykacji. Ewentualne błędy i niedopatrzenia mogą być bowiem nieodwracalne i doprowadzić do utraty należności. Zapłacenie specjalistom prowizji za skutecznie przeprowadzoną windykację nie jest jak widać wyrzuceniem pieniędzy w błoto. Oczywiście nie gwarantujemy, że wszystkie firmy windykacyjne będą działały tak jak my i przeprowadzą sprawę rzetelnie i skutecznie. Jak w każdym zawodzie można niestety trafić na amatorów i ignorantów, warto więc poświęcić nieco czasu na wybór właściwego partnera, który będzie potrafił zadbać o Państwa pieniądze.


Wszelkie publikacje udostępnione na stronie internetowej stanowią prezentacje subiektywnego stanowiska w zakresie odzyskiwania należności. PROGRESS nie ponosi odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o zamieszczone na stronie informacje. Żadna z informacji znajdujących się na tej stronie nie stanowi porady prawnej. Przedsiębiorców zainteresowanych uzyskaniem pomocy w odzyskaniu należności prosimy o kontakt e-mail info@e-progress.com.pl lub tel. 518 235 285