Co to jest windykacja terenowa?
Windykacja terenowa to czynności zmierzające do odzyskania należności, prowadzone w miejscach, w których dłużnik wykonuje działalność gospodarczą, mieszka lub posiada majątek. Czynności te podejmowane są zwykle przez samego wierzyciela lub jego pełnomocnika.
Czy windykacja terenowa jest legalna?
Jeśli jesteś wierzycielem to bez obaw możesz prowadzić windykację terenową. Nie ma bowiem regulacji prawnych, które zabroniłby spotykania się z dłużnikiem.
Czy windykacja terenowa jest skuteczna?
W czasach kiedy “wszystko” załatwiamy na odległość, windykacja terenowa może wydawać się niewygodna i czasochłonna. Łatwiej jest przecież windykować zza biurka, wysyłając pisma, e-maile, smsy. Problem w tym, że skuteczność wirtualnych działań jest zdecydowanie mniejsza, jeśli nie są one wsparte czynnościami terenowymi.
Moglibyśmy wymienić wiele powodów, dla których jeździmy do dłużników, poniżej prezentujemy tylko te najistotniejsze:
Uzyskanie uznanie długu – około 70% naszych spotkań z dłużnikiem kończy się zawarciem ugody i nawet jeśli nie będzie ona realizowana to sam fakt uznania długu ma ogromne znaczenie. Otwiera ono bowiem furtkę do szybkiego i tańszego procesu oraz do ustanowienia zabezpieczenia wierzytelności.Z kolei zdobycie uznania długu w drodze wymiany korespondencji rzadko kończy się sukcesem. Zwykle słyszymy od dłużnika o braku czasu, awarii komputera, pilnym wyjeździe itd.
Ocena sytuacji majątkowej dłużnika – wizyta w miejscu zamieszkania i prowadzenia działalności pozwala nam na realną ocenę możliwości finansowych dłużnika. O ile przez telefon dłużnik może opowiadać tkliwe historie o tym jak mu ciężko, to przy bezpośrednim spotkaniu trudniej jest kłamać.
Uświadomienie dłużnika – część dłużników w ogóle nie rozumie treści pism redagowanych przez prawników. Groźby pod tytułem – wstąpienia w prawa dłużnika, zajęcie wierzytelności u trzeciodłużników, ustanowienie hipoteki przymusowej, brzmią abstrakcyjne. Dopiero bezpośrednia rozmowa z otwiera dłużnikom oczy i uświadamia realne konsekwencje dalszego braku spłaty zobowiązania.
Presja psychologiczna – nie ma co się oszukiwać, windykacja terenowa nie są dłużnikom na rękę. Dłużnik w obawie przed utratą dobrego imienia wśród sąsiadów, pracowników czy kontrahentów w pierwszej kolejności płaci tą wierzytelność, która wiąże się z wizytą nieproszonych gości.
Ile kosztuje windykacja terenowa - czy jest droga?
Oczywiście wysłanie pisma czy wykonanie telefonu jest tańszą formą windykacji. Ale takie założenie może prowadzić do wniosku, że najtaniej jest nic nie robić. Jeśli jednak chcemy skutecznie odzyskać należność musimy się liczyć z kosztami wizyty u dłużnika. Windykacja terenowa prowadzona przez firmy zewnętrzne zwykle wiąże się z opłatami w postaci prowizji płatnej od wyegzekwowanej kwoty.
Komu zlecić windykację terenową?
Są przedsiębiorcy, którzy do windykacji wykorzystują własnych pracowników, często postrzeganych przez dłużników jako przedstawicieli handlowych wierzyciela. Bywa więc, że taka windykacja kończy się… udzieleniem dłużnikowi kolejnego kredytu kupieckiego.
Jeśli nie własny pracownik to może prawnik, wszak nie brakuje adwokatów oferujących windykację. Trudno jednak wyobrazić sobie mecenasa, który wprost z sali sądowej, z togą na przedramieniu jedzie w teren negocjować z dłużnikiem – budowlańcem czy rolnikiem.
Windykację terenową najlepiej przeprowadzi osoba zajmująca się na co dzień negocjacjami, potrafiąca znaleźć wspólny język z dłużnikiem.
Jeśli przekonaliśmy Cię do windykacji terenowej, to przekonaj się także, że warto przeprowadzić ją z naszym wsparciem.
Aktualizacja 19-04-2023 r. – obecnie toczą się prace na uregulowaniem zasad prowadzenia windykacji – postęp prac legislacyjnych nad ustawą o działalności windykacyjnej i zawodzie windykatora można śledzić tu Projekt (rcl.gov.pl)