Od 2019 r. zaczną obowiązywać dwie ustawy związane z egzekucją komorniczą – ustawa z dnia 28 lutego 2018 r. o kosztach komorniczych oraz ustawa z dnia 22 marca 2018 r. o komornikach sądowych . Nowe regulacje prawne mają swoich zwolenników, jak i przeciwników. Do grona tych pierwszych z pewnością należą dłużnicy. Mniej optymizmu jest wśród wierzycieli, z perspektywy których wskazane poniżej zmiany mogą obniżyć skuteczność prowadzonych egzekucji.
I Ograniczenia w swobodzie wyboru komornika.
Dotychczas wierzyciele (z wyjątkiem spraw związanych z egzekucją z nieruchomości) mogli swobodnie dokonać wyboru komornika z terenu całej Polski, co dawało możliwość współpracy z najskuteczniejszymi kancelariami komorniczymi. Od 1 stycznia 2019 r. preferowani będą komornicy z tzw. rewiru, a swoboda wyboru komornika ograniczy się tylko do obszaru właściwości sądu apelacyjnego, w którym znajduje się siedziba kancelarii komornika właściwego miejscowo. Ograniczenie swobody wyboru komornika niewątpliwie zmniejszy konkurencję między komornikami, co może przełożyć się na niższą skuteczność egzekucji.
II. Tańsza egzekucja dla dłużnika.
Zmniejszeniu ulegną koszty związane z opłatami egzekucyjnymi obciążającymi dłużnika. W sprawie o egzekucję świadczeń pieniężnych komornik będzie ściągał od dłużnika opłatę w wysokości 10% wartości wyegzekwowanej należności. Jeżeli dłużnik ureguluje należność w terminie 30 dni od otrzymania zawiadamiania o wszczęciu egzekucji, wówczas będzie to jedynie 3%. Mniejsze koszty egzekucyjne to również mniejsza mobilizacja dla dłużnika do spłaty wierzytelności przed wszczęciem egzekucji. Wśród dłużników może bowiem utrwalić się przekonanie, że niepłacenie zobowiązań będzie tańszym sposobem kredytowania niż np. kredyt zaciągnięty w banku. Z kolei opłata egzekucyjna wynosząca 3% od wpłat dłużnika w pierwszych 30 dniach od wszczęcia postępowania egzekucyjnego może wprost zniechęcać komornika do szybkiego odzyskania należności. Oczywiste jest bowiem, że komornikowi nie będzie się opłacało doprowadzenie do szybkiej spłaty należności przez dłużnika. Ponadto niższe wynagrodzenie komorników może przyczynić się do obniżenia skuteczności egzekucji drobnych wierzytelności, których egzekucja może okazać się nieopłacalna.
III. Droższe postępowanie…dla wierzyciela
– wzrośnie opłata za przeprowadzenie postępowania zabezpieczającego roszczenia pieniężnego z 2% do 5% zabezpieczanej kwoty,
– art. 29 ustawy o kosztach komorniczych dopuszcza możliwość obciążenia wierzyciela kosztami umorzenia postępowania egzekucyjnego na wniosek wierzyciela albo na podstawie art. 824 § 1 pkt 4 k.p.c.
IV. Ustalenie majątku – czy warto
Od 2019 r. jeżeli wierzyciel nie wskaże majątku pozwalającego na zaspokojenie świadczenia, komornik z urzędu ustali majątek dłużnika w zakresie znanym mu z innych prowadzonych postępowań. Oznacza to, że komornik prowadzący wiele egzekucji wobec tego samego dłużnika przyłączy inne sprawy egzekucyjne do dokonanych już zajęć. Tak więc wierzyciel, który ustali majątek dłużnika (dotychczas niezajęty w innych postępowaniach egzekucyjnych) będzie musiał zadać sobie trud wyboru komornika, który nie prowadzi innych postępowań wobec dłużnika, dzięki czemu wyegzekwowane środki nie będą dzielone z innymi wierzycielami.
V. Czas prowadzenia egzekucji
Nowa ustawa nakłada na komorników dodatkowe obowiązki, przy czym część z nich nie będzie mogła być scedowana na asesorów. Kontrowersje budzić może konieczność utrwalania za pomocą urządzenia rejestrującego obraz i dźwięk wybranych czynności egzekucyjnych dokonywanych przez komornika poza kancelarią. Zmiany te mogą spowodować, że znacznie wydłuży się czas oczekiwania na podjęcie przez komornika czynności terenowych. Przyjmując, że średnia kancelaria komornicza na bieżąco prowadzi kilka tysięcy postępowań egzekucyjnych, to przeprowadzenie czynności terenowych w sprawach tego wymagających może okazać się nierealne do wykonania.
Biorąc pod uwagę powyższe, nowe regulacje będą wymagały od wierzyciela:
– umiejętności wyboru skutecznej kancelarii komorniczej,
– wiedzy, w jakich okolicznościach wierzyciel może zostać obciążony kosztami egzekucji i jak tego uniknąć,
- znajomości zmieniających się procedur postępowania egzekucyjnego,
– biegłości w ustalaniu majątku dłużnika i umiejętności wykorzystania tej wiedzy.
Skutkiem nieporadnie prowadzonej egzekucji może być nie tylko nieodzyskanie należności, ale też wygenerowanie znacznych kosztów obciążających wierzyciela. Dlatego w następstwie zmian wzrośnie rola pełnomocników, którym wierzyciele powierzać będą kreowanie postępowania egzekucyjnego i reprezentowania przed organami egzekucyjnymi. Tym samym zapraszamy do skorzystania z usług naszej firmy, która od lat efektywnie współpracuje z kancelariami komorniczymi na terenie całego kraju.
Opublikowany artykuł nie stanowi porady ani opinii prawnej.