WIERZYCIEL HIPOTECZNY

Wierzyciel hipoteczny może więcej- zostań nim i Ty!

Wyobraź sobie Jana Kowalskiego, który postanowił kupić mieszkanie. Nie ma gotówki, więc poszedł do banku po kredyt. Bank sprawdził, ile mieszkanie jest warte i czy Janka będzie stać na spłatę rat. Wszystko poszło po myśli Jana, który stał się szczęśliwym posiadaczem wymarzonego lokum. Bank nie dał mu jednak kredytu na piękne oczy i zabezpieczył się, ustanawiając hipotekę na mieszkaniu. Bank poprzez udzielenie Jankowi pożyczki został Jego wierzycielem osobistym, co więcej stał się też wierzycielem hipotecznym zabezpieczonym rzeczowo na mieszkaniu naszego bohatera.
Co to oznacza dla Jana? Jeżeli przestanie spłacać raty, to bank za pośrednictwem komornika może sprzedać jego mieszkanie i w ten sposób odzyskać swoje pieniądze.
A co się stanie, jeżeli Janowi przyjdzie do głowy sprzedać mieszkanie? Bank nic na tym nie straci, bo będąc wierzycielem hipotecznym, może prowadzić egzekucję z mieszkania niezależnie kto będzie jego właścicielem.
A jaka będzie sytuacja banku, jeżeli Jan popadnie w długi wobec innych banków czy firm? Bank dostanie pieniądze jako pierwszy, bo jako wierzyciel hipoteczny może dochodzić zaspokojenia z nieruchomości przed wierzycielami osobistymi Jana.
Zatem skoro potężne instytucje finansowe takie jak banki uznały, że hipoteka na nieruchomości dłużnika jest świetnym i sprawdzonym pomysłem to dlaczego Ty nie miałbyś zrobić podobnie?
Nic nie stoi na przeszkodzie, wystarczy trochę wysiłku i możesz mieć pieniądze „pewne jak w banku”. Przede wszystkim musisz ustalić numery ksiąg wieczystych nieruchomości dłużnika, następnie powinieneś przeanalizować wszystkie cztery działy ksiąg oraz co bardzo istotne ocenić ich szacunkową wartość. Zdarzają się bowiem sytuacje, w których ustanowienie hipoteki na nieruchomości daje tylko iluzoryczne poczucie bezpieczeństwa i nijak się ma do faktycznego zabezpieczenia wierzytelności.
Wierzycielem hipotecznym można stać się na dwa sposoby:
dobrowolnie (umownie)– na mocy porozumienia pomiędzy stronami – wierzycielem i właścicielem nieruchomości – zwykle czyni się to na podstawie aktu notarialnego. Warto zwrócić uwagę na fakt, iż zobowiązany nie musi być właścicielem nieruchomości, wystarczy, że właściciel nieruchomości wyrazi zgodę na wpisanie hipoteki będącej zabezpieczeniem.
przymusowo (bez zgody dłużnika) na podstawie nakazu zapłaty, wyroku, lub postanowienia sądu.

Jeżeli podjąłeś decyzję, że chcesz zabezpieczyć swoje pieniądze, to zadzwoń do nas, odpowiemy na Twoje pytania i wątpliwości oraz pomożemy przeprowadzić całą procedurę szybko i rzetelnie.


Wszelkie publikacje udostępnione na stronie internetowej stanowią prezentacje subiektywnego stanowiska w zakresie odzyskiwania należności. PROGRESS nie ponosi odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o zamieszczone na stronie informacje. Żadna z informacji znajdujących się na tej stronie nie stanowi porady prawnej. Przedsiębiorców zainteresowanych uzyskaniem pomocy w odzyskaniu należności prosimy o kontakt e-mail info@e-progress.com.pl lub tel. 518 235 285