Masz prawomocny tytuł wykonawczy i zastanawiasz się, któremu komornikowi powierzyć odzyskanie należności? Wśród komorników możesz trafić na sprawnych i skutecznych egzekutorów, ale nie brakuje również takich, którzy są opieszali i nieudolni. Złożenie wniosku egzekucyjnego ” w ciemno” do przypadkowego komornika może skutkować tym, że Twoja sprawa utknie wśród tysięcy innych, a po upływie kilku lat dostaniesz postanowienie o umorzeniu postępowania wraz z wezwaniem do zapłaty koszów prowadzonej egzekucji.
Dowiedz się, jak spośród ponad 2000 komorników wybrać tego, który wyegzekwuje Twoje należności.
Wybór komornika według właściwości miejscowej.
Możesz wybrać podobnie jak większość wierzycieli i złożyć wniosek do komornika działającego najbliżej dłużnika. Teoretycznie komornik, który ma blisko do dłużnika, powinien z większą częstotliwością przeprowadzać czynności terenowe i tym samym skuteczniej egzekwować dług. Problem pojawi się wówczas, jeżeli komornik właściwy miejscowo prowadzi już egzekucję z Twojego dłużnika na rzecz innych wierzycieli. W takiej sytuacji odzyskane przez komornika pieniądze będą dzielone na wszystkie prowadzone przez niego sprawy. Prawdopodobieństwo odzyskania należności będzie jeszcze mniejsze, jeżeli okaże się, że komornik miejscowy prowadzi egzekucję z wniosku Urzędu Skarbowego lub ZUS – których należności zaspokajane są w pierwszej kolejności.
Wybór komornika spoza rewiru.
W związku z powyższym, jeśli wiesz że Twój dłużnik ma inne długi u miejscowych komorników, a Ty znasz majątek dłużnika, z którego nie jest prowadzona egzekucja, to warto rozważyć wybór komornika spoza rewiru. Jako wierzyciel na podstawie art 10.1 Ustawy z dnia 22 marca 2018 r. o komornikach sądowych (sejm.gov.pl) masz prawo wyboru komornika z obszaru właściwości sądu apelacyjnego, na którym znajduje się siedziba kancelarii komornika, za wyjątkiem spraw:
– o egzekucję z nieruchomości;
– o wydanie nieruchomości;
– o wprowadzenie w posiadanie nieruchomości;
– o opróżnienie pomieszczeń, w tym lokali mieszkalnych, z osób lub rzeczy;
Istnieje duże prawdopodobieństwo, że wybrany spoza rewiru komornik będzie prowadził tylko Twoją sprawę i nie będzie musiał dzielić wyegzekwowanych pieniędzy pomiędzy innych wierzycieli, a więc cała kwota zostanie przekazana do Twoje sprawy.
Pamiętaj jednak, że nie każdy komornik może przyjmować wnioski egzekucyjne spoza rewiru, dlatego jeśli zdecydowałeś się na komornika spoza rewiru to przed wysłaniem wniosku upewnij się, czy może on prowadzić egzekucję na obszarze całej właściwości sądu apelacyjnego. Najszybciej informację taką uzyskasz dzwoniąc do komornika lub sprawdzając na stronach internetowych kancelarii lub sądu rejonowego.
Wyszukiwarka komorników – wykaz kancelarii
Jeśli szukasz konkretnego komornika z imienia i nazwiska lub z danego obszaru to pomocna będzie w tym wyszukiwarka znajdująca się na stronie Krajowej Rady Komorniczej – Kancelarie Komornicze (komornik.pl) Poszukując komornika nie ograniczaj się do wyszukiwarki goolge, bowiem są komornicy, którzy niespecjalnie przejmują się swoim wizerunkiem w sieci, ale za to są bardzo skuteczni.
Kontakt z kancelarią komornika.
Przed złożeniem wniosku upewnij się, że z komornikiem będziesz miał łatwy kontakt. Zacznij od telefonu, jeżeli okaże się, że nie możesz dodzwonić się do wybranej kancelarii, to raczej nie będziesz mógł liczyć na sprawną komunikację z komornikiem. Może Cię zaskoczyć, do jak wielu kancelarii nie można się dodzwonić. Są jednak komornicy, którzy bez problemu udostępnią numer telefonu komórkowego i odbierają połączenia również poza godzinami urzędowania. Nasza rada – szerokim łukiem omijaj komorników, z którymi nie można się skontaktować.
Udział w czynnościach egzekucyjnych komornika.
Jako wierzyciel masz prawo do uczestnictwa przy dokonywanych zajęciach. Dzięki temu możesz osobiście wskazać komornikowi, które ruchomości powinny zostać zajęte a część z nich możesz przejąć pod dozór. Twój udział w czynnościach spowoduje również, że komornik będzie mniej skory do ustępstw na rzecz dłużnika. Niestety część komorników niechętnie podchodzi do udziału w czynnościach terenowych patrzącego mu na ręce wierzyciela.
Dlatego przed złożeniem wniosku zapytaj komornika, czy nie będzie miał nic przeciwko temu, abyś mógł osobiście uczestniczyć przy czynnościach terenowych.
Skuteczny komornik - szybki komornik
Dynamika działania poszczególnych kancelarii jest bardzo różna, są bowiem komornicy, którzy w dniu otrzymania wniosku podejmują realizację wskazanych czynności, ale także tacy, którym samo zarejestrowanie sprawy zajmuje około… 3-4 tygodnie. Skuteczność egzekucji zależy od szybkości działania zarówno komornika, jak i wierzyciela. Twój dłużnik nie będzie czekał z założonymi rękami, aż komornik zajmie mu konta bankowe i pozostałe składniki majątkowe. Jeżeli komornik będzie opieszale zajmował wskazany przez wierzyciela majątek, to dłużnik będzie miał wystarczająco dużo czasu, żeby go ukryć. Z naszego doświadczenia wynika, że większą szybkością i determinacją w dążeniu do wyegzekwowania pieniędzy wykazują się komornicy prowadzący mniejsze kancelarie.
Do komornika samemu czy z pełnomocnikiem?
Jeśli masz obawy co do słuszności swojego wyboru komornika lub po prostu nie chcesz ryzykować samodzielnego prowadzenia egzekucji, skorzystaj z naszego wsparcia. Zlecając nam sprawę, masz pewność, że dokonamy optymalnego wyboru kancelarii komorniczej, ustalimy majątek dłużnika oraz będziemy uczestniczyć przy czynnościach terenowych. Wypracowany przez nas model współdziałania z kancelariami komorniczymi ma przełożenie na wysoka skuteczność egzekucji