Wracająca od dłużnika korespondencja nie wróży niczego dobrego. Przyczyny tego stanu mogą być różne: dłużnik wyprowadził się, nie żyje, listonosz nie podjął próby doręczenia itd. Niestety najczęściej zwrot korespondencji wiąże się z celowym działaniem dłużnika zmierzającym do utrudnienia działań windykacyjnych, zwłaszcza tych związanych z uzyskaniem nakazu zapłaty.
Jak uzyskać nakaz zapłaty, gdy dłużnik nie odbiera przesyłek
Dłużnik – osoba prowadząca działalność gospodarczą oraz osoba fizyczna
Jeżeli pozwany nie odbierze pozwu i nie było mu wcześniej doręczone inne pismo procesowe, sąd zobowiąże powoda do doręczenia pisma pozwanemu za pośrednictwem komornika, co będzie się wiązało z kosztami. Komornik zażąda opłaty stałej w kwocie 60zł. oraz ewentualnych kosztów dojazdu poza miejscowość będącą siedzibą komornika. Wzór wniosku o doręczenie znajduje się TU.
Problem pojawi się w sytuacji, w której komornik nie doręczy pisma pozwanemu. Za opłatę, o której mowa powyżej nie ma co oczekiwać, że komornik będzie nachodzili dłużnika o rożnych porach aż “do skutku”, doręczenie kończy się na jednej wizycie i spisaniu stosownego protokołu.
Dłużnik – spółka zarejestrowana w KRS
Zgodnie z art.139 § 3. Jeżeli stronie podlegającej wpisowi do rejestru sądowego nie można doręczyć pisma w sposób przewidziany w artykułach poprzedzających ze względu na nieujawnienie w tym rejestrze zmiany adresu, pismo to pozostawia się w aktach sprawy ze skutkiem doręczenia, chyba że nowy adres jest sądowi znany. Natomiast w sytuacji w której dłużnik wpisany do KRS nie zmienił adresu ale najzwyczajniej nie odebrał korespondencji, koniecznym będzie doręczenie pisma za pośrednictwem komornika.
Jakie są skutki niedoręczenie pisma przez komornika?
Sąd zawiesi a następnie umorzy postępowanie – w takim przypadku wierzyciel zostaje z niczym – bez nakazu zapłaty i uboższy o poniesione wcześniej koszty sądowe. Bardziej zdeterminowany wierzyciel może złożyć wniosek o powołanie kuratora, co oczywiście wiąże się z kolejnymi wydatkami. W tym przypadku trzeba się dobrze zastanowić, czy warto angażować dodatkowe środki w dochodzenie należności. Jeżeli ustalimy majątek dłużnika np. nieobciążoną nieruchomość to jak najbardziej.
Podsumowując – jeżeli dłużnik nie odebrał wezwania do zapłaty to:
1. Sprawdź dane adresowe w KRS lub CEIDG i ponownie wyślij wezwanie na ujawniony tam adres.
2. Sprawdź osobiście, czy dłużnik przebywa pod adresem wskazanym w wezwaniu do zapłaty.
3. Rozważ czy powołanie kuratora przyniesie oczekiwany efekt, czy tylko wygeneruje dodatkowe koszty.
Możesz też pominąć krok 1, 2, 3 i od razu skontaktować się z nami.
Przeprowadzimy weryfikację dłużnika i ustalimy, jakie są możliwości odzyskania Twoich należności.