Zastanawiasz się jakie metody windykacyjne są skuteczne wobec dłużników prowadzących firmy?
Aby odpowiedzieć na to pytanie, wzięliśmy pod lupę skutecznie przeprowadzone przez nas windykacje z ostatnich 3 lat. Na podstawie ponad 1000 dłużników z sektora B2B ustaliliśmy, co najczęściej prowadzi do wyegzekwowania należności. Sprawdź w jaki sposób odzyskujemy należności i co tak naprawdę działa na kontrahentów, niepłacących zobowiązań.
Windykacja polubowna
Wezwanie do zapłaty
Nie będziemy zakłamywać rzeczywistości – wezwanie do zapłaty nie robi na dłużnikach wielkiego wrażenia, nawet to wystosowane przez kancelarię windykacyjną. Tylko niewielki procent dłużników dobrowolnie płaci całą należność w terminie wskazanym w wezwaniu. Jednak wysyłka wezwania jest konieczna, ze względów formalnych do prowadzenia dalszych działań windykacyjnych, o czym piszemy w artykule Przedsądowe wezwanie do zapłaty – wzór. (e-progress.com.pl)
Windykacja terenowa / Negocjacje / Ugoda z dłużnikiem
Negocjacje z dłużnikiem to kwintesencja windykacji. Ich powodzenie zależy przede wszystkim od tego jakimi informacjami dysponujemy o dłużniku. Dlatego przed spotkaniem z dłużnikiem prześwietlamy jego majątek przeprowadzając wywiad gospodarczy we współpracy z biurem detektywistycznym. Następnie przekonujemy dłużnika do zawarcia ugody, której realizacji wymagamy stanowczo i konsekwentnie.
Dlaczego warto zlecać negocjacje ugód naszej firmie, dowiesz się z artykułu Ugoda z dłużnikiem – wzór (e-progress.com.pl)
Windykacja sądowa
Pozew sądowy / Nakaz zapłaty
Wydawać by się mogło, że nakaz zapłaty to solidny cios w dłużnika. Niestety dłużnicy po otrzymaniu nakazu zapłaty, raczej szukają powodów do zakwestionowania wydanego orzeczenia oraz sposobów na ukrycie majątku, aniżeli wyrażają gotowość do samodzielnej zapłaty długu. Nie mniej jednak, nakazy zapłaty są konieczne do wdrożenia kolejnego z etapów jakim jest egzekucja komornicza.
Postanawianie o zabezpieczeniu
Nawet jeśli dłużnik zaskarży nakaz zapłaty, nie oznacza to, że biernie czekamy na zakończenie procesu sądowego. Na etapie postępowania sądowego dużą moc rażenia ma przeprowadzenie postępowania zabezpieczającego. Zwłaszcza, że od 2020 roku wraz z wejściem w życie art 730 ind.1 k.p.c realizacja zabezpieczeń jest zdecydowanie łatwiejsza. Tym samym dłużnicy w obawie przed zajęciem rachunków bankowych czy wierzytelności decydują się na zapłatę – wystarczy ich tylko odpowiednio do tego zmotywować. Więcej o zabezpieczniach w artykule Wniosek o zabezpieczenie roszczenia – wzór z omówieniem (e-progress.com.pl)
Egzekucja komornicza
To etap, na którym odzyskujemy najwięcej zobowiązań i nie ukrywamy satysfakcji z tego powodu, bowiem jak pokazują ogólnopolskie statystki (zobacz Skuteczność egzekucji a wynagrodzenie minimalne (prawo.pl) odzyskanie należności, w drodze egzekucji komorniczej to nie lada sztuka.
Kolejność składników majątkowych, z których egzekucja prowadzi do odzyskania należności, w naszym subiektywnym rankingu wygląda następująco:
Egzekucja z wierzytelności – czyli zajęcie wierzytelności przysługujących dłużnikowi od jego kontrahentów, nie jest to działanie wnioskowane powszechnie przez innych wierzycieli, stąd też przełożenie na wysoką skuteczność. Więcej o tym sposobie egzekucji piszemy w Zajęcie wierzytelności dłużnika – kiedy i jak zastosować. – Blog (e-progress.com.pl)
Egzekucja z nieruchomości – to czy egzekucja z nieruchomości przyniesie oczekiwane rezultaty, zwykle rozstrzyga moment ustanowienia hipoteki przymusowej na nieruchomościach dłużnika. Od lat dbamy o to, aby hipoteki ustanawiane były już na etapie postępowania sądowego i zwykle też po latach zbieramy tego żniwo.
Egzekucja z rachunku bankowego – teoretycznie najłatwiejszy sposób na wyegzekwowanie należności przez komornika, a w praktyce bywa „kopalnią problemów”, o których przeczytasz w Windykacja z konta bankowego (e-progress.com.pl)
Egzekucja z ruchomości – zajęcie ruchomości prowadzi do odzyskania należności wówczas, gdy jest dotkliwe dla dłużnika. Samochody, urządzenia, maszyny, sprzęt elektroniczny – wszystkiego, co jest niezbędne do prowadzenia działalności gospodarczej dłużnicy bronią za wszelką cenę, ukrywając przedmioty przed komornikiem.
Wstąpienie w prawa dłużnika – metoda mało popularna, acz skuteczna. O tym jak wierzyciel może „wejść w buty” dłużnika piszemy w artykule Majątek dłużnika w leasingu (e-progress.com.pl)
Windykacja karna
Oczywiście nie każdemu dłużnikowi można postawić zarzuty karne. Jeżeli jednak uda się zebrać dowody do zainicjowania postępowania, to dłużnicy w obawie przed wyrokiem karnym spłacają należności „dobrowolnie”. O okolicznościach, w których dłużnik odpowiada karnie piszemy w Brak zapłaty za faktury a odpowiedzialność karna dłużnika. (e-progress.com.pl)
Zakaz działalności gospodarczej
Złożenie wniosku o orzeczenie zakazu działalności gospodarczej jest skuteczne zwłaszcza wobec dłużników, dla których wyeliminowanie z życia gospodarczego stanowi dotkliwą sankcję. O przesłankach do orzeczenia zakazu piszemy w Zakaz działalności gospodarczej dla dłużnika – wzór wniosku (e-progress.com.pl)
Sądowe wyjawienie majątku
Postępowanie, które bywa lekceważone przez dłużników, a jednak pomaga w windykacji, zwłaszcza wtedy, gdy dłużnik skłamie w złożonym wykazie. Dlatego dla nas ważniejsze jest to co dłużnik zataił przed sądem niż to do czego się przyznał, więcej o tym piszemy w Wyjawienie majątku dłużnika – wzór wniosku (e-progress.com.pl)