Jaka jest skuteczność firm windykacyjnych?

Jaką macie skuteczność? To jedno z pierwszych pytań, zadawanych przez klientów przed nawiązaniem współpracy z firmą windykacyjną. W odpowiedzi oczekują podania konkretnej liczby, określającej procentową skuteczność, po to, aby porównać ją ze skutecznością konkurencji.
Tylko czy takie porównanie ma sens? Naszym zdaniem nie.
Nigdy też nie licytujemy się z kimkolwiek na współczynniki skuteczności, w wielu przypadkach bowiem są one niemożliwe do zweryfikowania, a tym bardziej do porównania.

Skuteczność firm windykacyjnych

Zanim dasz wiarę zapewnieniom o 90 a nawet 100% skuteczności usług windykacyjnych wiedz, że są one liczone na podstawie danych, będących tajemnicą poszczególnych firm i jako klient nie masz możliwości ich zweryfikowania.
Poza tym, do wyliczenia skuteczności każdy może zastosować swój autorski, korzystny dla siebie algorytm, i tak dla przykładu, skuteczność może być liczona:
– tylko dla wyselekcjonowanej grupy wierzytelności np. z krótkim okresem przeterminowania, czyli tych powiedzmy łatwościągalnych,
– tylko dla wybranego okresu windykacji np. dla miesiąca, w którym zamknięto wyłącznie sprawy skuteczne, a zakończenie innych przeniesiono na kolejny okres.
Pomysłów na windowanie współczynnika skuteczności jest zresztą wiele. Jeden z nich polega na uznaniu za skuteczną każdej sprawy, na poczet której wpłynie choćby najdrobniejsza wpłata. Wystarczy więc, że sam windykator na potrzeby statystyki zrobi groszowe wpłaty za dłużnika i osiągnie dokonały wynik, który jest efektowny, ale nie ma nic wspólnego z efektywnością.

Skuteczność windykatorów i komorników

Oczywiście w żaden sposób nie można porównywać skuteczności windykatorów i komorników. Warto jednak zapoznać się z danymi Ministerstwa Sprawiedliwości opublikowanymi choćby w artykule Sukces reformy komorniczej – rekordowa skuteczność egzekwowania alimentów, aby dowiedzieć się, że skuteczność egzekucji komorniczych w 2020r wynosiła 23,5%.
Czy możliwe jest zatem, aby firmy windykacyjne – w dużym stopniu odzyskujące należności także przy udziale komorników – osiągały skuteczność bliską 100%..?

Czy firma windykacyjna jest skuteczna?

Sprawdzisz to, niekoniecznie dając wiarę folderom reklamowym, wydawanym w myśl zasady papier przyjmie wszystko, ale dokładnie zapoznając się z warunkami umowy windykacji. Wyższej skuteczności możesz spodziewać się od firmy, która nie boi się zaangażować własnych środków w toku windykacji i zarabia tylko w przypadku skutecznej windykacji.
Nic tak nie motywuje do skutecznego działania, jak przejrzyste zasady wynagrodzenia w pełni uzależnionego właśnie od skuteczności. I nie chodzi tu tylko o prowizję płatną od odzyskanej kwoty, ale przede wszystkim o to:
– czy firma bierze na siebie 
koszty prawnika reprezentującego wierzyciela w sądzie i czy nie obciąży nimi klienta w przypadku bezskutecznej windykacji lub upadłości dłużnika,
– czy wierzyciel nie zostanie obciążony kosztami w przypadku wypowiedzenia umowy windykacji,
– jakimi kosztami około windykacyjnymi może zostać obciążony wierzyciel.
Poza tym nie daj się zwieść marketingowym frazesom, wedle których usługę na wysokim poziomie uzyskasz tylko wówczas, jeśli z góry zapłacisz windykatorowi część wynagrodzenia. Akurat windykacja jest taką usługą, w której o wysokim poziomie usługodawcy decyduje przede wszystkim skuteczność, a nie mahoniowe biurko prawnika, czy papier premium, na którym wydrukowano wezwanie do zapłaty.
Jeżeli oczekujesz skutecznej windykacji a nie pustych obietnic, skontaktuj się z nami. Sprawdzimy Twojego dłużnika i uczciwie określimy szanse na skuteczną windykację.

 


Wszelkie publikacje udostępnione na stronie internetowej stanowią prezentacje subiektywnego stanowiska w zakresie odzyskiwania należności. PROGRESS nie ponosi odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o zamieszczone na stronie informacje. Żadna z informacji znajdujących się na tej stronie nie stanowi porady prawnej. Przedsiębiorców zainteresowanych uzyskaniem pomocy w odzyskaniu należności prosimy o kontakt e-mail info@e-progress.com.pl lub tel. 518 235 285